Jak krmit morče

Morče domácí (Cavia porcellus) patří mezi nejoblíbenější mazlíčky u nás. A není divu. Je to velmi nenáročné, společenské, komunikativní a ideální zvířátko pro malé chovatele začátečníky a nejen je. Tento roztomilý, původem jihoamerický hlodavec je aktivní především přes den a pokud má kamaráda svého druhu, je nejspokojenější. K bydlení nevyžaduje nic extra, postačí mu prostorná klec či ohrádka, kde má kromě možnosti pohybu také svůj domeček, nebo tulipytlík, do kterého se rád zavrtá a odpočívá.

morce_vyziva_2240x1260

Chutná a kvalitní strava mu udělá velikou radost. Morčátka jedí ráda a samotná skladba jejich jídelníčku zásadně ovlivňuje jejich zdraví a celkovou kondici.

Základem krmení morčat je opravdu kvalitní, voňavé seno, které labužnicky chroupají a obrušují si tak své neustále rostoucí zuby. Pokud chcete přidávat granulky, pak určitě zvolte kvalitní bezobilné varianty. Obiloviny a ani luštěniny nejsou totiž pro morčata vhodné. Výrobci nás sice lákají na krmiva plná pšenice či ječmene, kterému dominuje obrázek spokojených morčátek, ale to je pouze marketingový nástroj. Obiloviny obsahují příliš mnoho škrobu, který se během zkrmování mění na jednoduché cukry, ty pak okyselují prostředí trávicího traktu, což vede k narušení střevní stěny, většímu průchodu nežádoucích látek, zhoršenému trávení a dokonce zpomalení pohyblivosti střev. Zrní ve stravě dále přispívá k riziku rozvoje obezity či onemocnění zubů. Ideální strava morčat by měla ideálně obsahovat 15-20 % bílkovin, 1-3 % tuku a 14-20 % vlákniny.1

U morčat je zároveň potřeba doplňovat vitamín C, protože tito hlodavci jej stejně jako kapybary, primáti, člověk a ptáci nedovedou syntetizovat = vyrábět. Morčata jsou tedy závislá na příjmu vitamínu C z potravy, nejlépe pak formou doplňku stravy. Doporučená denní dávka je 5 mg/kg, u nemocných či březích zvířat 35 až 60 mg/kg.2 Nejčastější formou je vitamín C rozpustný ve vodě, kterou morčeti podáváme k pití. Doporučujeme šáhnout po našem doplňku RodeVit C drink. Nezapomínejte ovšem tuto vodu denně měnit. “Céčko” patří mezi vitamíny, které rychle oxidují a tím pádem jeho nutriční význam mizí. Vitamínový doplněk lze také sypat přímo na dužnaté ovoce či zeleninu, kterou morčátka nepohrdnou. Pečlivě umytou brokolici, papriku, rajče nebo listový špenát zdlábnou s nadšením. V letní sezóně můžete podávat i čerstvou trávu, samozřejmě z čistého porostu daleko od silnic. Nejvíce je potěšíte pampeliškou, jetelem nebo řebříčkem. U zeleniny i travin platí, že jimi lze krmit, ale raději pravidelně a v menším množství. Nárazově mohou způsobit nadýmání a průjmům.

Morče je vhodné krmit ráno a večer, nejlépe ve stejnou dobu. Nezapomínejte na dostatečné množství čerstvé, pitné vody. Morče potřebuje přibližně 80 ml tekutin na kg své hmotnosti denně.3

Správná a vyvážená strava, pravidelná péče a dostatek pohybu pomáhá předcházet vzniku mnoha onemocnění a udrží vašeho mazlíčka zdravého, v dobré kondici a náladě dlouhá léta.

 

1,2,3  Výživa morčat: https://cit.vfu.cz/nz/DS/vyziva.morcat.html